Web Sitesi Yaptırmak için Neler Gerekli?

Bir web sitesi ya da diğer adıyla intenet sitesi yaptırmak için gerekli iki şey vardır. Bunlardan ilki "alan adı" (domain) ve diğeri de bu alan adına bağlı web sitesinin barındırılması, çalışması ve yayınlanması amacıyla kullanılan bir "hosting" (sunucu bilgisayar).

1. Alan Adı (Domain Name)
2. Hosting (Barındırma)

1. Alan Adı Nedir?

Web sitesi yaptırmak için öncelikle sizin belirleyeceğiniz bir "Alan Adı" (domain name) alınır. alan adı için basit bir örnek verecek olursak; www.alanadı.com şeklindedir. Bir alan adı seçilirken alan adınızın içinde yaptığınız işle ilgili bir kelimenin geçmesi, Google Optimizasyonu (Seo) açısından çok önemlidir. Bu, sizin web sitenizin arama motorlarında (Google, Yahoo, Yandex vb.) insanların yaptığı anahtar kelime aratmalarında web sitenizin ilk sayfalarda görüntülenmesine katkıda bulunur ki bu, bir web sitesinin kolay bulunabilir olması açısından çok önemlidir.

2. Hosting Nedir?

Web sitenizin internette yayınlanmasının sağlanması ve web sitenizin içiriğinin barındırılması için bir "Hosting" (barındırma) hizmeti alınır. Hosting hizmeti, web sitenizin sürekli yayınını sağlayan bir server (sunucu bilgisayar) ile gerçekleştirilir ve web siteniz bu server (sunucu bilgisayar) üzerine kurulur. Hosting, hosting firmaları denilen şirketler aracılığıyla sağlanırlar.  Bir hosting hizmeti alırken iyi bir hosting firmasıyla çalışmak önemlidir. Güçlü ve modern sunuculara sahip bir hosting firması, web sitenizin yayınlanması ve kaynaklarının etkili bir şekilde kullanımı bakımından size çok büyük avantajlar sağlar.

Alan adı ve hosting birbirine bağlandığında web sitenizin yayınlanması sağlanmış olur.

Arda Web Tasarım, alan adı ve host işlemlerinizde size destek olur ve daha sonra size uygun bir web sitesi tasarımı yapıp web sitenizi hayata geçirir.

 

 


Etiketler: Web site, internet sitesi, web site yaptırmak, internet sitesi yaptırmak, web tasarım, alan adı, alanadı, domain, host, hosting, alan adı nedir, hosting nedir