Google Optimizasyonu Nedir?

Google Optimizasyonu (Google Arama Motoru Optimizasyonu veya Google SEO), Google'da anahtar kelime aratmalarında web sitenizin üst sıralarda görüntülenmesine yardımcı olmak için yapılır. SEO ingilizce bir kısaltma olup "Search Engine Optimization" baş harflerinden oluşur ve "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelir.

Google Optimizasyonu, Google'da "Doğal Arama Sonuçları" nda yani "Reklam Vermeden" ilk sayfalarda görüntülenmenize yardımcı olur. Doğal arama sonuçlarında her sayfada 10 web sitesi listelenir.

Arama motorları (Google, Yahoo, Yandex), internette yayınlanmış web sitelerini belirli aralıklarla tarayıp her seferinde tekrar indekslerler. Bu indekslemeler sırasında web sitelerin yapıları ve kodlamaları incelenir.

Google Robotları, web sitenizin sayfalarını tararken, arama motoruna uygun optimize edilip edilmediğine bakar. Eğer Google kriterlerine uygun bir optimizasyon varsa ve iyi bir anahtar kelime çalışmasıylada beraber ve diğer bazı faktörlerede bağlı olarak siteniz zaman içinde üst sıralara yükselir. Buna karşın hiçbir web tasarım veya seo yapan firma, web sitenizin Google'da ilk sayfalarda görüntülenmesine garanti veremez. Hangi anahtar kelimeler ile aratıldığınıza bağlı olarak da değişir. Ancak üst sıralarda bulunmanız için gerekli arama motoru optimizasyonu yapılır.

Arda Web Tasarım, seo çalışması yapanlar arasında size en iyi SEO hizmetini vermektedir. Bu sayede rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız.

 

Google Arama Sonuçları Nasıl Çalışır ?

Tarama ve Dizine Ekleme

 

Web'de bir aratma yaptığınızda neler olduğundan bahsedelim. Google da bir aratma yaptığınızda aslında Web'de değil Google dizininde aratma yapmış olduğunuzu bilmenizi isterim. Bu işlem, "Örümcek" adı verilen yazılım programlarıyla yapılıyor.

Google Robotları (Google Örümcekleri), öncelikle birkaç sayfa getirir. Ardından bu sayfalardaki bağlantıları (Linkleri) izleyerek bunların gösterdiği sayfaları getirir ve sonra bu sayfalardaki bağlantıları izler. Sonra bunların bağlantı verdiği sayfaları getirir... ve bu şekilde Web'de binlerce makine (bilgisayar) üzerinde milyarlarca sayfa dizine eklenene kadar devam eder.

Şimdi diyelim ki web site yapan firmalar hakkında bilgi almak istiyorum ve Google'a web sitesi yapan firmalar diye yazar ve Enter tuşuna basarım. Google örümcekleri, bu arama terimini içeren her bir sayfayı bulmak için dizinini arar. Yüzbinlerce olası arama sonucu vardır.

Google, Gerçekte Bulmak İstediğim Birkaç Sayfanın Hangileri Olduğuna Nasıl Karar Verir ?

 

Sorular sorarak karar verir. 200 den fazla soru vardır; bunlardan bazıları örnek verecek olursak:

* Arama terimleriniz bu sayfada kaç kez geçiyor ?

* Kelimeler başlıkta mı yoksa URL'de mi ?

* Sayfada bu kelimenin eş anlamlıları bulunuyor mu ?

* Bu sayfa kaliteli bir siteden mi yoksa düşük kaliteli, hatta spam gönderen bir siteden mi ?

* Sayfanın PageRank'ı nedir ?

PageRank bir web sayfasının önemini belirtir. Kendisine kaç bağlantı verildiğine ve bu bağlantıların önem düzeyine bakılarak değerlendirilen bir formüldür.

Bunun gibi tüm bu etkenler birleştirilerek her sayfanın genel puanı belirlenir ve aramanızı gönderdikten sonra Google yarım saniye içerisinde arama sonuçlarınızı karşınıza getirir.

 


 Etiketler: Google optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu, seo, seo çalışması yapanlar, google seo, yandex seo, google seo yapanlar, google ilk sayfa üst sıra, google optimizasyonu nedir